پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد:
مدیریت بیمارستان ها باید به افراد غیرپزشک واگذار شود اخبار سلامت و جامعه:

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از مهر، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه اختتامیه هجدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و جشنواره آموزشی شهید مطهری در پاسخ به پرسشی مبنی بر آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته مدیریت سلامت، گفت: متاسفانه به طور سنتی بیشتر کارها دست پزشکان بوده و باید اعتراف کنم در این دوره چهار معاونت از وزارت بهداشت را غیر پزشک انتخاب کردیم که موفق عمل کردند و این به معنی این نیست که باید خود را از مدیران شایسته در حوزه پزشکی محروم کنیم.

وی افزود: حیف است پزشکانی را که در عرصه های تخصصی می توانند بسیار موفق باشند، وادار به کارهای مدیریتی کنیم. مثلا آنها را برای مدیریت بیمارستان ها انتخاب کنیم، در حالی که دانشجوی مدیریت بیمارستانی تربیت می کنیم.

هاشمی با بیان اینکه باید در دوره بعدی از افراد غیر پزشک استفاده بیشتری شود، یادآور شد: البته بخش اعظم آموزش های رشته مدیریت بیمارستانی تئوریک است. لذا آموزش های این افراد باید با آموزش های عملی همراه شود، تا به تدریج وارد شغل های مدیریتی شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه اهتمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز مبنی بر تربیت دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مدیریت سلامت قابل تقدیر است، ادامه داد: امید است، سایر دانشگاه ها نیر براین روش حسنه همت کنند و از تخصص های مختلف مدیریتی استفاده کنند.

وی در خصوص بسط و گسترش فعالیت رشته های مدیریتی در حیطه سلامت، گفت: این رشته ها باید توسط معاونت توسعه که مسئولیت منابع نیروی انسانی را داشته گسترش پیدا کند. چراکه بودجه ها اعم از درآمد و هزینه نیز در آن بخش کنترل می‌ شود، لذا باید این افراد را توانمند کرده تا از سویی جایگزین مدیریت های کم توان کند و از سوی دیگر باید توجه داشت، کاربرد مدیران غیرپزشک مقرون به صرفه است.

هاشمی افزود: وقتی یک جراح برجسته را مدیر بیمارستانی می کنیم، شرایط سخت می شود. زیرا همان جراح ها در رشته های مختلف می توانند تحت نظر یک مدیر باشند و این مسیری است که در بسیاری از کشورهای دنیا جریان داشته و نتیجه خوب حاصل شده است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اکثر بیماران در طرح تحول نظام سلامت از سطح رضایتمندی بالایی برخوردار بودند، اما بیماران توانبخشی در این طرح دیده نشدند، گفت: توانبخشی نیازی است که در طول تاریخ ایران در حوزه سلامت دیده نشده و پزشکان از این بابت گرفتاری های زیادی دارند. مثلا زمانی که برای دیسک کمر، شنوایی، ارتوپدی و سایر بیماریها یک عمل جراحی انجام می شود، تازه شروع ماجرا است چرا که جراحی با اقدامات توانبخشی پروسه خود را با موفقیت به سرانجام می رساند و در واقع توانبخشی حلقه مفقوده خدمات درمانی است.

هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر مسئولیت توانبخشی با سازمان بهزیستی است، افزود: مخالف این موضوع هستیم. چراکه اعتقاد داریم، اقدامات مشترک زیادی مثلا در حوزه سالمندان، معلولان و ناتوانی های جسمی و ذهنی داریم که دانش آن در وزارت بهداشت است و تنها حمایت آن می تواند از سوی وزارت رفاه باشد.

وزیر بهداشت در پایان گفت: علاقه مند بودیم که هلال احمر و بنیاد شهید نیز در این زمینه به کمک بیایند که البته اقدامات بنیادشهید قابل تقدیر است و ۶ بیمارستان را تاکنون آماده کرده اند.

پایگاه خبری نهانه جدیدترین اخبار ایران و جهان – کلیه خبرها از منابع معتبر خبری جمع آوری شده است و نهانه مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. نهانه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


خبر اجتماعی: مدیریت بیمارستان ها باید به افراد غیرپزشک واگذار شود

مدیریت بیمارستان ها باید به افراد غیرپزشک واگذار شود

۳۰ April 2017 | 11:03 amلینک منبع

پاسخ دهید