پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد:
تداوم استفاده از سوخت های فسیلی و خطر افزایش شدید گرمای هوا در خبر علمی

به گزارش روز شنبه گروه علمی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا از روزنامه انگلیسی دیلی میل، در پیش نویس گزارش ملل متحد تاکید شده است که تنها در صورت انحراف چشمگیر کشورها از مصرف سوخت های فسیلی، دولت ها قادر خواهند بود که گرم شدن هوای جهان را به ۱٫۵ درجه سانتی گراد بالای سطح دمای هوا در دوران قبل از صنعتی شدن محدود کنند.
در این گزارش که پیش نویس آن توسط محققان پنل بین دولتی سازمان ملل در زمینه تغییر اوضاع اقلیمی جهان (IPCC) تهیه شده، آمده است: رسیدن به این هدف مستلزم حذف دی اکسید کربن از اتمسفر است.
محققان پنل در مورد بخش های دیگری از محتوی این گزارش اظهار نظر نکردند، اما از روند تلاش هایی برای تغییرات قابل توجه در نسخه نهایی خبر دادند.
آنها خاطرنشان کردند که متن پیش نویس فعلی می تواند در نتیجه واکنش تجدیدنظر کنندگان و یافته های تحقیقات اضافی تغییر کند؛ قرار است نسخه نهایی ماه اکتبر(مهر ماه) منتشر شود.
در مجموع ۱۹۵ کشور توافقنامه پاریس را امضا کرده اند و ۱۷۳ کشور در تدوین این سند که هدف آن مهار انتشار کربن در جهان و جلوگیری از گرمایش جهانی است، مشارکت داشند.
گرچه هدف این توافقنامه حفظ دمای هوای جهان ‘زیر ۲ درجه سانتی گراد’
بالای سطح دمای هوا در دوران پیش از صنعتی شدن است اما هدف بلندپروازانه تر آن که سقف ۱٫۵ درجه سانتی گراد گرمای بالای سطح دمای آن دوران است، بهترین روش برای پیشگیری از اثرات مضر تغییر اوضاع اقلیمی جهان تلقی می شود.
این اثرات مضر شامل بلایای ویران کننده طبیعی مانند خشکسالی و سیل است که ارتباط قابل توجه و مستقیم با افزایش دمای هوا دارند.
اما در صورت تحقق سقف ۱٫۵ درجه سانتی گراد افزایش دما می توان از این اثرات منفی جلوگیری کرد.
برای دستیابی به هدف یاد شده و ایجاد تغییرات باید منابع انرژی تجدیدپذیر به سرعت جایگزین سوخت های فسیلی شوند و دی اکسید کربن از اتمسفر حذف شود.
برای این نوع حذف، به جذب گسترده کربن، توسعه فناوری های ذخیره سازی و کاشت جنگل نیاز است.
علمی**۲۰۳۸**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@

..

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : تداوم استفاده از سوخت های فسیلی و خطر افزایش شدید گرمای هوا

تداوم استفاده از سوخت های فسیلی و خطر افزایش شدید گرمای هوا

۱۳ January 2018 | 3:36 pmلینک منبع

پاسخ دهید